Podima Taşı

Akdeniz ülkelerinin geleneksel yer döşeme tekniği olan podima’ya adını veren podima taşı, aslında bizim çakıl taşı olarak bildiğimiz taşlardan biraz daha büyük ve düzgün şekilde olan taşlardır.

Bu taşlar “Girit taşı” veya “Rodos taşı” olarak da anılabilmektedir. Podima taşı günümüzde İstanbul Çatalca’ya bağlı olan Podima köyünün sahil taraflarından çıkarılmaktadır. Bu özel taş, mevcut bulunduğu köye de adını vermiştir. Siyah , Beyaz , füme , Mor , Sarı , Gri ve yeşil gibi vs bir çok renklerdedir.

Sizde yaşam alanlarınızı rengarenk yapmak isterseniz yapmanız gereken podima taşı ve podima çakıl taşını yapılarınıza taşımak olacaktır. Kelime anlamı ile “Yürüme Yolu” anlamına gelen podima, çok eski zamanlara dayanan bir yer taşı döşeme tekniğidir. Öyle ki gözlerimizi bir süreliğine kapatıp, Antik Roma’yı hayal etsek, başlarında zeytin dallarından oluşan taçlar ve üstlerinde tek omuzlarını açıkta bırakan giysileri ile büyük mermer sütunlar arasında gezinti yapan Romalıların, podima taşlarından döşenmiş mozaikli yollardan geçtiklerini görebiliriz. İşte podima döşeme tekniği bu kadar eskilerden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

  Adres Bilgileri

  Basın cad. Üstün Sk. 2/10
  Keçiören/ANKARA

  İletişim numaraları

  +90 312 326 12 39
  +90 532 628 12 62